Ortodonti

Anasayfa » Diş Tedavileri » Ortodonti

Ortodonti, birbiri ile uyumu bozulmuş ve görünümünde çarpaklık olan dişlerin bu durumunu tespit ederek tedavi yöntemleri uygulayan bir uzmanlık alanıdır.

Ortodontik Tedavi Nedir?

Ortodontik tedavi, dişlerin görünümünü ve çalışma iyileştirmek için dişleri düzeltmenin veya hareket ettirmenin bir yoludur. Ayrıca ısırma basıncını tüm dişlerinize yayarak dişlerinizin, diş etlerinizin ve çene eklemlerinizin uzun vadeli sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

Ortodonti Hakkın Sık Sorulan Sorular

Neden Ortodontik Tedavi Görmeliyim?

Birçok insanın iç içe veya çarpık dişler vardır. Ortodontik tedavi dişleri düzeltecek veya daha iyi bir konuma getirecektir. Bu, dişlerin görünümünü ve dişlerin birbirine yapışmasını iyileştirir.

Bazı kişilerin üst ön dişleri çıkıntılı ve hoş görünmemektedir. Bu ‘belirgin’ dişlerin hasar görme olasılığı daha yüksektir, ancak ortodontik tedavi onları tekrar hizaya getirebilir. Veya üst ve alt çenenin birleşim şekli dişlerin çirkin görünmesine ve yanlış ısırmaya neden olabilir. Ortodonti, bu sorunların her ikisini de düzeltebilir.

Dişler düzgün bir şekilde birleşmediğinde, bu çene kaslarını zorlayarak çene ve eklem sorunlarına ve bazen de baş ağrısına neden olabilir. Ortodontik tedavi, daha eşit ısırmanıza ve gerginliği azaltmanıza yardımcı olabilir.

Ortodonti Tedavisi Kaç Yaşında Yaptırılır?

En iyi zaman genellikle çocukluk dönemidir, ancak yetişkinler de ortodontik tedavi görebilir. Yaş, doğru sayıda dişe sahip olmaktan daha az önemlidir. Çocuklarda tedaviye başlamadan önce yeterli dişin çıkmasını beklemek gerekebilir.

Yer Açmak İçin Diş Çektirmem Gerekecek Mi?

Tüm kalıcı dişleriniz için yeterli yeriniz olmayabilir. Eğer öyleyse, yer açmak için bazı kalıcı dişlerin çekilmesi gerekebilir. İnter Hair İstanbul‘un uzman diş hekimleri muayene sonrasında size durumun böyle olup olmadığını söyleyecektir. Bazen başka tedavi biçimleri kullanılarak yer açılabilir.

    Hızlı Teklif Al

    ŞİMDİ ARAYIN
    +90 (535) 515 72 33