Protez Diş

Anasayfa » Diş Tedavileri » Protez Diş
Protez Diş

Protez diş, eksik dişler ve çevre dokular için çıkarılabilir bir yedektir. İki tip protez mevcuttur – tam protezler ve kısmi protezler. Tüm dişlerin eksik olduğu durumlarda tam protezler, bazı doğal dişlerin kaldığı durumlarda ise kısmi protezler kullanılır.

Protez Diş Türleri

Tam (Komple) Protezler

Klasik protezlerin aksine immediat protezler önceden yapılır ve dişler çekilir çekilmez yerleştirilebilir. Sonuç olarak, kullanıcının iyileşme döneminde dişsiz kalması gerekmez. Bununla birlikte, özellikle diş çekildikten sonraki iyileşme döneminde kemikler ve diş etleri zamanla küçülür. Bu nedenle, konvansiyonel protezlere kıyasla immediat protezlerin bir dezavantajı, iyileşme sürecinde tam oturması için daha fazla ayarlama gerektirmeleri ve genellikle geleneksel protezler yapılana kadar sadece geçici bir çözüm olarak düşünülmeleridir.

Kısmi Protezler

Kısmi protezler, üst veya alt çenede bir veya daha fazla doğal diş kaldığında kullanılır. Sabit bir köprü, boşluğun her iki tarafındaki dişlere kuronlar yerleştirerek ve onlara yapay dişler takarak bir veya daha fazla dişin yerini alır. Bu “köprü” daha sonra yerine yapıştırılır. Kısmi protez sadece eksik dişlerin oluşturduğu boşlukları doldurmakla kalmaz, diğer dişlerin pozisyon değiştirmesini de engeller.

Protezlerin Alternatifleri Var Mı?

Evet, diş implantları köprüleri desteklemek için kullanılabilir ve takma diş ihtiyacını ortadan kaldırır. Maliyet genellikle daha yüksektir, ancak implantlar ve köprüler gerçek diş hissine daha çok benzemektedir. Diş implantları, protezlere alternatif haline geliyor ancak herkes implant için aday değil.

Diş implantları, protezleri desteklemek için de kullanılabilir ve daha fazla stabilite sunar.

İmplantlar hakkında tavsiye için diş hekiminize danışın.

Protezler Beni Farklı Gösterecek Mi?

Protezler doğal dişlerinize çok benzeyecek şekilde yapılır, bu nedenle görünüşte sadece küçük bir fark edilebilir değişiklik olmalıdır. Hatta takma dişler gülümsemenizi iyileştirebilir ve yüz görünümünüzü doldurabilir.

    Hızlı Teklif Al

    ŞİMDİ ARAYIN
    +90 (535) 515 72 33